Jeszcze kilka lat temu mieszkania na wynajem były „pewniakiem”, jeśli chodzi o osiągnięcie szybkich i pewnych zysków. Dziś ta sytuacja się odwraca. Największą stopę zwrotu dają oryginalne pomysły na biznes, zgodne z aktualnymi trendami w branży hotelarstwa i turystyki.
We wrześniu 2023 r. „wolnych” mieszkań na rynku było o 10 tys. więcej, niż rok wcześniej. Sporo budują deweloperzy, a wielu inwestorów kupiło z myślą o najmie po kilka, a nawet kilkanaście mieszkań. Doszło do spadku stawek najmu. Jak podaje Expander i Rentier.io, rynek apartamentów na wynajem w dużych miastach jest mocno nasycony, a zysk z inwestycji w mieszkanie kupione bez kredytu to jedynie ok. 4-5 proc. rocznie. Większe zarobki często dają domki mobilne na wynajem.
Klienci płacą za „coś nowego”
Gdy amerykański Związek Branży Turystyki Ekstremalnej (ATTA) pytał na początku 2024 r. swoich członków o trendy w branży turystycznej w nadchodzącym roku, to najczęściej padały odpowiedzi:
- zrównoważone podróże (59 proc. wskazań)
- nadturystyka (56 proc.)
- podróże z dala od utartego szlaku (53 proc.)
- niszowe/specjalistyczne podróże (46 proc.)
Pomijając „nadturystykę” (to ciekawy temat, ale na osobny artykuł), wszystkie te trendy w hotelarstwie w 2024 r. pokazują jedno: odwrót od miejskich apartamentów i zwrot w stronę atrakcji takich, jak glamping, domki mobilne na wynajem czy noclegi pod gwiazdami. Z kolei słynna Natalia Hatalska w swoim raporcie o trendach rządzących światem w najbliższym czasie wymieniała m.in. hiperlokalność. Dodajmy jeszcze do tego rosnącą potrzebę ”doświadczeń”, która jest dla turystów ważniejsza od samego noclegu, i otrzymujemy przepis na rok idealny do tego, by rozpocząć biznes polegający na wynajmie domków holenderskich.
Biznes dla kreatywnych
Przykłady takiej działalności można mnożyć, a najlepsze są te, których… nikt jeszcze nie wymyślił. Mobilna natura takich domków sprawia, że da się je stawiać bez pozwoleń w miejscach, w których trudno byłoby o tradycyjną budowę – tuż pod lasem czy na plaży. Domki mogą być też częścią tematycznych parków rozrywki, SPA czy eko osad. Warto samemu zatrzymać się w takim domku w głuszy i porównać ten komfort (kuchnia, łazienka, święty spokój) do tradycyjnej bazy hotelowej czy pokoi gościnnych, które wciąż w wielu miejscach w kraju stanowią jedyne dostępne rozwiązanie.
Domki mobilne na wynajem od producenta
Słysząc po raz pierwszy o domkach mobilnych, niektórzy wciąż mają przed oczami coś w rodzaju przyczepy campingowej. Tymczasem obecnie takie domki są dostępne również dla segmentu premium. – Niektórym klientom dostarczamy sam domek z podstawową zabudową. Jednak urok domów modułowych z fabryki polega na tym, że na życzenie jeszcze na etapie produkcji możemy dodać konkretny kolor ścian lub stworzyć projekt całkowicie pod potrzeby klienta. – wyjaśnia Krzysztof Rydziński, dyrektor sprzedaży reprezentujący Domydlabiznesu.pl. W siostrzanej spółce Castor powstały już setki domków mobilnych na wynajem, które trafiły do klientów w całej Europie. Przykładowy model chętnie wykorzystywany w ośrodkach wczasowych można znaleźć tu, a pod tym adresem znajduje się kompleksowa oferta dla właścicieli ośrodków wypoczynkowych.