Być może z przerażeniem przyglądasz się kosztom budowy domu w 2024 r. Gdy porównujesz oferty, robi się chaotycznie, a gdy wracasz do tematu po kilku miesiącach, ceny wyglądają już zupełnie inaczej, niż jeszcze przed chwilą. A gdyby dało się zamówić dom z gwarancją ceny i ominąć cały ten chaos?
Czy koszty budowy wzrosną w 2024 r. i później?
Największe zamieszanie miało miejsce pomiędzy 2021 a 2022 r., gdy w rok materiały budowlane podrożały o 29 proc. Jednak nie wszystko drożało równomiernie. Wg. danych PSB Handel z lat 2021-2022 za izolacje termiczne w ciągu roku trzeba było zapłacić o połowę więcej, za cement – 39 proc. więcej, a za blachy dachowe – 37 proc. więcej.
Od tamtej pory sytuacja powoli się stabilizuje, ale szok wywołany podwyżkami nadal trwa. Nic dziwnego, że wielu martwi się, czy koszty budowy w 2024 r. znów nie wzrosną. Rok 2023 był pod tym względem łaskawy, bo większość materiałów drożała już tylko w tempie zbliżonym do inflacji. Ostatnio jednak polskie media znów zadrżały: firma Russ Taylor Global podała, że w USA cena desek w styczniu 2024 r. ma wynieść 530 dol, a jesienią już 570 dol. Czy koszty budowy wzrosną w 2024 r. również Polsce? Nowe, środowiskowe wymogi, zawirowania za wschodnią granicą i rosnące koszty robocizny sprawiają, że jest się czego obawiać, a ceny znów mogą zanotować skok.
Domy z gwarancją ceny – co to jest?
W tej sytuacji nie jest niczym dziwnym, że coraz częściej pojawiają się na rynku nieśmiałe próby wprowadzenia jakiegoś rodzaju gwarancji ceny domów. W skrócie chodzi o kilka możliwości:
tzw. domy w paczce, gdzie Inwestor płaci za wszystkie materiały jeszcze zanim ruszy proces budowy, ale sam musi zadbać o fachowców, którzy „złożą” elementy i wykończą dom.
Domy z gwarancją ceny z prefabrykatów keramzytowych. To raczej większe konstrukcje o bardzo neutralnej architekturze, które też trzeba samodzielnie wykończyć.
Drewniany dom z gwarancją ceny Castor, gdzie Inwestor płaci za projekt, materiały i postawienie domu, a inwestycję może zrealizować w określonym czasie. Do wyboru ma zarówno wariant podstawowy, jak i pełne wykończenie w standardzie deweloperskim+.
Każde z tych rozwiązań opiera się na nieco innych założeniach. To, ile pozwolą zaoszczędzić, zależy od specyfiki konkretnej technologii, od tego, czy koszty materiałów budowlanych wzrosną w 2024 r., a także od szczegółów oferty.
Czytaj dalej: Wprowadzamy akcję Gwarancja Ceny
Jak powinna wyglądać oferta domu z gwarancją ceny?
Ofertę domów z gwarancją ceny Castor tworzyliśmy po zapoznaniu się z tym, co oferuje w tej dziedzinie rynek. Przy okazji postanowiliśmy stworzyć krótki przewodnik, który – mamy nadzieje – pomoże uniknąć pułapek podczas wybierania wykonawcy domu z gwarancją ceny:
ograniczenie czasowe: przed zakupem warto sprawdzić, do kiedy i na co konkretnie obowiązuje gwarancja ceny. Dostarczyciel danego rozwiązania powinien o tym jasno napisać w regulaminie lub w umowie.
Zakres gwarancji: gdy przeglądaliśmy ofertę konkurencji, to rzuciło nam się w oczy, że większość takich firm oferuje tylko domy z gwarancją ceny materiałów. Koszty robocizny w 2022 r. też wzrosły o 15 proc. (dane Sekocenbud), a chyba tylko oferta Castor pozwala zabezpieczyć Inwestora przed ich wzrostem w 2024 r.
Start budowy: Dobre ekipy budowlane mają terminy zajęte często na rok wprzód. Warto o tym pamiętać, zanim zdecydujemy się na budowę domu z gwarancją ceny (może się okazać, że dom z niezależnych od Inwestora przyczyn nie będzie mógł powstać w wybranym czasie).
Czy wiesz, że… w Castor mamy wiele ekip montażowych i zawsze szukamy terminu najbardziej dogodnego dla Państwa. Orientacyjny czas od podpisania umowy do rozpoczęcia budowy wynosi zwykle około 3 miesięcy.
Wciąż jeszcze można skorzystać z oferty domu z gwarancją ceny Castor do II kw. 2024 r. Jeśli chcesz porozmawiać o tej ofercie, zapraszamy do kontaktu.
https://castor.net.pl/kontakt/
661 95 95 95
castor@castor.net.pl