Tanie domy szkieletowe do 70 m2 kojarzą się z mało wyrafinowaną architekturą domków letniskowych. Ale to się zmienia, i to w błyskawicznym tempie, a w takich domach można mieszkać nawet przez cały rok. Ile kosztują?
Co zamiast domku „Brda”?
Trwa moda na projekty „Brda” czy „Diogenes”, czyli kultowe domki letniskowe z okresu PRL. I choć rzeczywiście te akurat konstrukcje miały swój urok (nawiązujemy do nich zresztą w naszej „Szyszce”), to większość Polaków nie wspomina dobrze przeciętnych tanich domków szkieletowych do 70 m2, jakie powstawały przed kilkudziesięciu laty. Ściany z dykty, ciasnota i wszechobecna boazeria to część problemów, na które cierpiała tamta architektura. Ta rzeczywistość utrzymała się długo, a coraz bardziej porośnięte mchem domki tego typu można znaleźć jeszcze na niejednej działce. Sporo zmieniło się za sprawą przepisów z 2022 r., które pozwoliły na budowę tanich domów szkieletowych do 70 m2 bez pozwolenia. Wraz z nimi pojawiły się nowe, dostosowane do tych norm projekty, utrzymane już w zupełnie innym stylu. Polacy zaczęli korzystać z ułatwień formalnych i coraz chętniej je stawiać – nie tylko na działkach.
Tanie domy szkieletowe do 70 m2 bez pozwolenia – ceny
Wykonaliśmy ostatnio podsumowanie cen różnych modeli domów w przeliczeniu za metr konstrukcji całorocznej. Oto wyniki:
Jantar 84 – 4 234 zł
Kołobrzeg 84 – 4 572 zł
Marta 100 – 4400 zł
Szafranki 130 – 3 915 zł
Erna Drewniana – 4394 zł
Jak widać, ceny kształtują się w okolicach 3900-4500 zł za m2 i jest to znacząco mniej, niż za dom od dewelopera czy mieszkanie w praktycznie każdym polskim mieście. A skąd biorą się te różnice? Głównie chodzi o metraż (dom Kołobrzeg 84 ma 58 m2, podczas gdy Szafranki 130 – 94 m2), ale też o przyjęte rozwiązania konstrukcyjne. Na tle mieszkań tanie domy szkieletowe do 70 m2 bez pozwolenia wygrywają przede wszystkim technologią, która znacznie skraca czas budowy.
Przewidywalność cen to kolejny aspekt który, wyróżnia dzisiejsze domy szkieletowe do 70 m2 bez pozwolenia na tle tych sprzed lat. – W Castor można zamówić dom w wybranym standardzie (letniskowy, rekreacyjny lub całoroczny), mając już pewność, że cena się nie zmieni. Inwestor płaci zazwyczaj w kilku ratach, a w cenie zawarte jest praktycznie wszystko: robocizna i sama konstrukcja. Pozostaje tylko podłączyć wodę czy prąd. – wylicza Krzysztof Rydziński, przedstawiciel firmy Castor Domy Drewniane.
Rozwiewamy mity wokół tanich domów szkieletowych
Do 70 m2 bez pozwolenia można postawić całkiem wyrafinowany architektonicznie dom w niewygórowanej cenie – mamy nadzieję, że ten artykuł to pokazał. Na co dzień w naszej pracy staramy się rozwiewać mity dotyczące tego, jak dziś prezentują się tanie domy szkieletowe do 70 m2. Dykta, chwiejne konstrukcje, klaustrofobiczny klimat wewnątrz – to już przeszłość. Co jeszcze się zmieniło?
Tanie domy szkieletowe do 70 m2 bez pozwolenia – kiedyś i dziś
Kiedyś
Dziś
Architektura
Tradycyjna
Tradycyjna i nowoczesna
Wykończenie wnętrz
Boazeria i niski standard
Praktycznie dowolne materiały wykończeniowe
Wykończenie z zewnątrz
Szalowanie z desek
Tynk, panele, blacha, płyty, kamień, szkło…
Okna
Małe
Możliwe duże przeszklenia (jak w projekcie Lisek DR-T)
Zapraszamy do zapoznania się z naszymi propozycjami w galerii zdjęć dostępnej przy każdym modelu domu.