Cegła? Beton? Drewno? Z czego najlepiej i najtaniej wybudować dom – to dominujący temat na forach, w komentarzach, w grupach budowlanych. Również wśród osób zgłaszających się do nas po poradę, dlatego postanowiliśmy poniżej przedstawić nasz punkt widzenia.
Dość trudno jest porównywać koszty budowy z drewna, cegły, bloczków itp., bo każdy dom jest nieco inny. Dla jednego tanie będą produkowane w sąsiedztwie cegły, a inny mieszka tuż obok tartaku. Dość trudno jest też porównywać cenniki ekip czy sklepów budowlanych, bo są zmienne, a te w internecie rzadko przedstawiają pełen obraz kosztów budowy. Tu więc chcieliśmy zwrócić uwagę na coś innego. Trudno nam się wypowiadać w imieniu innych firm, których cen i warunków nie znamy. W przypadku domu drewnianego Castor całość można natomiast opłacić z góry (w kilku ratach). To daje gwarancję, że cena już się nie zmieni do końca budowy. Z kolei w przypadku domu murowanego czy z bloczków, wszystko zależy od:
ceny, jaką zaoferuje ekipa budowlana;
cen materiałów budowlanych;
cen poszczególnych robót i usług (wynajem koparki, kładzenie dachu itp.)
Wszystko to sprawia, że za taki sam dom murowany dwóch inwestorów może zapłacić zupełnie różne ceny, a różnice te mogą sięgać nawet 50 proc. Przydatne tu mogą być umiejętności negocjacyjne i cierpliwość do wyszukiwania okazji.
Najtańsze możliwe rozwiązanie
– Oczywiście da się postawić dom taniej – np. systemem gospodarczym. Jednak jeśli mówimy o metodach, które nie wymagają od inwestora pracy własnej czy „kombinowania” przy cięciu kosztów, to zlecenie budowy domu szkieletowego jest chyba najtańszym możliwym rozwiązaniem. – mówi Krzysztof Rydziński, dyrektor sprzedaży firmy Castor Domy Drewniane. Wbrew obiegowej opinii nie chodzi o „domki z bala” czy inne drewniane konstrukcje w góralskim stylu. – Sama konstrukcja wewnętrzna opiera się na drewnianym szkielecie, ale z zewnątrz taki dom może być nie do odróżnienia od murowanego. – wyjaśnia Krzysztof Rydziński i podaje przykład projektu Atrium Pleszka SZ, który ma biały tynk na elewacji i grafitową stolarkę okienną, więc zupełnie nie kojarzy się z drewnianym szkieletowym domem.
Z czego najtaniej i najszybciej wybudować dom?
Kolejna kwestia to czas budowy. Jeśli rodzina latami kończy budowę domu (a przeciętna budowa w Polsce trwa od roku do dwóch lat), to do ceny domu murowanego doliczmy czynsz i inne wydatki, jakie trzeba ponosić do czasu przeprowadzki. Na tym tle domy szkieletowe wyróżniają się, bo powstają w maks. 6 miesięcy.
Dlaczego dom drewniany parterowy jest tańszy?
Porównując dwa systemy budowlane, trzeba wziąć pod uwagę również sam projekt domu. Najtańsze będą oczywiście domy parterowe, niepodpiwniczone, pozbawione garażu (choć jeśli na działce garaż i tam ma zostać postawiony, to może się okazać, że korzystniej będzie go umieścić w bryle budynku). Dlaczego dom drewniany parterowy jest najtańszym rozwiązaniem?
Dom parterowy to najbardziej standardowa konstrukcja łatwa do wybudowania dla każdej ekipy budowlanej.
Brak w niej też elementów, które podnoszą koszty, jak niepotrzebne lukarny, wykusze, półpiętra itp.
Konstrukcja stropu jest tańsza niż w przypadku domu piętrowego, a dach wykonany jest w tradycyjnej technologii opartej na więźbie.
Brak podpiwniczenia, ale i nierównych poziomów czy schodów zewnętrznych znacznie ułatwia budowę, bo nie trzeba robić kosztownych wykopów.
Nie oznacza to, że domy drewniane parterowe są „nudne”, bo jak już wspomnieliśmy, istnieje niemal niezliczona ilość wariantów i wykończeń, w tym również te nowoczesne, jak np. dom-stodoła Atrium Lorenzo SZ.
Mamy nadzieję, że tym artykułem udało się nam rozwiać wątpliwości, a jeśli nasunęły się Państwu dodatkowe pytania o cenę domu szkieletowego z drewna, to zapraszamy do kontaktu.