Czy ktoś pamięta jeszcze czasy, gdy wszyscy czytali blogi podróżnicze, a gwiazdy szczyciły się noclegami w egzotycznych miejscach? Dziś jest nieco inaczej, a Polacy zrobili zdecydowany zwrot w stronę krajowych podróży. jak będą podróżować latem 2024 i 2025 r.?
Według ostatnich danych Polskiej Izby Turystyki:
- najpopularniejszym zagranicznym kierunkiem jest Turcja
- 64 proc. Polaków na wakacje jeździ w Polsce
- 92 proc. wyjazdów krajowych Polacy organizują sami
Z kolei raport Pollster „Polacy na wakacjach” pokazuje, że połowa z nas jeździ na wakacje nad morze, co czwarty – w góry, a 13 proc. – na Mazury. Pozostałe kierunki wybierze 22 proc. osób.
Hotel? Nie! Domek.
Pozostaje jeszcze pytanie, gdzie Polacy zatrzymują się podczas swoich wypraw. Ciekawe są dane serwisu OLX, wg których w 2022 i 2023 r. wśród haseł wyszukiwanych w kategorii Noclegi dominowały:
- dom nad jeziorem,
- domek,
- dom nad morzem,
- agroturystyka,
- domek letniskowy.
Potwierdzają to statystyki serwisów rezerwacyjnych. Choć siłą rzeczy największa liczba gości odwiedza apartamenty w centrach dużych miast, to już pod względem największej ilości pozytywnych opinii wygrywają jurty, domki i agroturystyki, o czym zresztą pisaliśmy tu:
Glamping, eko, silent travel? Jak wykorzystać nowe trendy w hotelarstwie w 2024/2025 r. i… zarobić?
Przy okazji warto zwrócić uwagę na jeszcze jeden trend: podczas gdy rezerwowanie noclegu poprzez stronę poszczególnych hoteli jest w odwrocie, przybywa wyspecjalizowanych serwisów skupionych właśnie na domkach, campingach i wyjątkowych kwaterach prywatnych, jak AlohaCamp czy SlowHop. Własny apartament czy domek na wynajem znacznie upraszcza organizację wyjazdu, również ze zwierzętami czy z dziećmi. Na miejscu można samemu gotować, prać i odpoczywać „po swojemu” – hotel tego nie daje.
– Nawet tradycyjne hotele przekształcają dziś część pokoi na apartamenty i stawiają domki na swoim terenie. To pozwala trafić również do tych, którzy nie wybraliby hotelu. – zauważa Ilona Borkowska z firmy Europacampers, która w ostatnich latach realizowała wiele tego typu inwestycji. – Na zlecenie ośrodków wypoczynkowych w całej Polsce budowaliśmy i montowaliśmy na miejscu od kilku do nawet 55 domków wypoczynkowych. – mówi.
Dziś nad jeziorem, jutro w górach
Minęły już czasy, gdy całe pokolenia rok do roku przyjeżdżały do tego samego ośrodka nad ulubionym jeziorem. Dziś trendy w turystyce zmieniają się tak szybko, jak w modzie. Domki mobilne na wynajem pozwalają za nimi nadążyć, dzierżawiąc teren w atrakcyjnym miejscu, a za kilka lat -wraz z turystami – przenosząc się w nową okolicę. Jeśli potrzebują Państwo pomocy w postawieniu takiego osiedla domków na wynajem lub porady odnośnie finansowania, to zachęcamy do kontaktu.