Technologia budowy ośrodka wypoczynkowego ma niebagatelne znaczenie: dla przyszłych zysków, wizerunku ośrodka i szybkości, z jaką będą mogły ruszyć noclegi. Poniżej omawiamy popularne rozwiązania.
– Inwestorzy wciąż nie zawsze zdają sobie sprawę z tego, jak szybko powstają domy mobilne. Szczególnie widać to na tle tradycyjnego budownictwa murowanego. Zamiast kilku lat, duży ośrodek może powstać w kilka miesięcy i to już w pełni umeblowany i gotowy do użytku. – wyjaśnia Krzysztof Rydziński, dyrektor sprzedaży w Europacampers. To przekłada się na niebagatelne zyski, bo obiekt może ruszyć nawet 1-2 sezony szybciej.
Hotel murowany |
Domki mobilne |
Hotel/domki szkieletowe |
|
Ile trwa budowa? |
1-3 lata |
2-6 miesięcy |
3-9 miesięcy |
Popularność zyskują też technologie eksperymentalne, jak jurty czy domy kopułowe. Tu jednak warto przestrzec, że mało popularne, „egzotyczne” z polskiego punktu widzenia systemy budowy, często przekładają się na niepotrzebne przestoje. Pozwolenia, trudności na placu budowy czy konieczność sprowadzania drogich części – to tylko niektóre problemy, które warto wziąć pod uwagę.
Tymczasowo czy na zawsze?
Kolejnym problemem związanym z tradycyjnymi technologiami budowy ośrodków wypoczynkowych jest to, że takiego domu nie da się już przenieść. Przy polskich drogach stoi wiele hoteli, których budowa ciągnęła się latami, by nigdy się nie zakończyć. Zmiana koncepcji, trendów turystycznych czy warunków na działce są dla takich inwestycji zabójcze. Nieco inaczej jest w przypadku domów mobilnych. Powstają szybko i tak naprawdę do ostatniej chwili można zdecydować o postawieniu ich w innym miejscu. W przypadku domów niezwiązanych na stałe z podłożem, możesz je przenieść również później. To daje nieskończone możliwości biznesowe, a nawet możliwość przenoszenia domków w inne miejsce co kilka miesięcy (co ważne – nie jest wówczas potrzebne nawet pozwolenie na budowę).
Czytaj więcej: Domki mobilne na wynajem: biznes idealnie skalowalny
Technologia budowy ośrodka a trendy
Magazyn Hotel Menagement wśród 20 trendów w hotelarstwie na najbliższe lata wymienia m.in.
- budownictwo modułowe,
- budowę zrównoważoną,
- budowanie z lokalnych materiałów,
- zamawianie u lokalnych wykonawców.
„Jeśli chodzi o zastosowanie nowych technologii [ w hotelarstwie ], istnieją dwa trendy. Pierwszy to tzw. przesada w architekturze, gdzie obiekty demonstrują swoją wielkość i ekstrawagancję. (…) Drugi trend jest przeciwny. Obiekty starają się jak to tylko możliwe wtopić w otoczenie (…) za pomocą prostoty i skromności. (…) lub wykorzystanych środków stosownych do lokalizacji.” – twierdzą Joanna Jabłońska, Elżbieta Trocka-Leszczyńska i Romuald Tarczewski z Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej. 1 Jako przykład tej pierwszej tendencji podają słynny Marina Bay Sands Hotel w Singapurze ze… statkiem na dachu. Drugi trend dobrze obrazuje boom na glamping i eko-turystykę (o którym już pisaliśmy szerzej tu). Nie bez powodu najpopularniejsze obecnie obiekty rezerwacyjne w Europie to namioty, domki i jurty w miejscach atrakcyjnych przyrodniczo. Cieszymy się, że jako Europacampers możemy Państwu pomagać w stworzeniu takiego ośrodka również w Polsce (a zresztą nie tylko w Polsce, bo nasze realizacje są obecne również w wielu innych krajach).
Źródła:
Jabłońska, J., Trocka-Leszczyńska, E., Tarczewski, R. (2016). Impact of New Construction Technologies on Sustainable Hotel Design. In: Antona, M., Stephanidis, C. (eds) Universal Access in Human-Computer Interaction. Methods, Techniques, and Best Practices. UAHCI 2016. Lecture Notes in Computer Science(), vol 9737. Springer, Cham. https://doi.org/10.1007/978-3-319-40250-5_27